OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
msssw.pl strona Samorzadu Wojewodztwa Mazowieckiego
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Janosikowe vs. dyrektorzy mazowieckich szpitali  
 
Drukuj E-mail

  „Janosikowe” vs. dyrektorzy mazowieckich szpitali

26 czerwca 2012 r. w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona coraz trudniejszej sytuacji finansowej mazowieckich szpitali. Z inicjatywy dyrektora MSSW Jarosława Rosłona, tym razem występującego również w roli Prezesa Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego, dyrektorzy 37 marszałkowskich i powiatowych placówek służby zdrowia wystosowali list otwarty do premiera RP i parlamentarzystów polskich obrazujący niesprawiedliwy, i szkodliwy tym samym, sposób w jaki Miasto Stołeczne Warszawa wspiera finansowo biedniejsze regiony. Finansowanie z budżetu Warszawy słabszych ekonomicznie części kraju, zwane powszechnie „janosikowym” , jest od lat tematem krytyki, jednak w tym roku system ten doprowadził do prawdziwej zapaści w finansowaniu wielu instytucji i przedsiębiorstw państwowych na terenie Mazowsza. Służba zdrowia nie jest wyjątkiem - jeszcze pięć lat temu do mazowieckich szpitali z budżetu województwa trafiało ponad 530 mln zł. W tym roku jest tych środków ponad sześciokrotnie mniej, bo zaledwie 80 mln zł.

W związku z tą sytuacją dyrektorzy postanowili wystąpić z apelem do rządu o jak najszybszą zmianę przepisów dotyczących „janosikowego” i sposobu naliczania pieniędzy przez NFZ. – To podwójne karanie Mazowsza, a tak naprawdę pacjentów – argumentują.

Po konferencji prasowej Dyrektor Jarosław Rosłon wraz z Panią Bożeną Pacholczak z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu udzielili wywiadu na dany temat w warszawskiej TVP Info.

Więcej:

wywiad kuriera

przegląd prasy

 
wstecz   dalej »
 
 
Top!
Top!