REGIONALNY PROGRAM PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI
"ZAPOBIEGAJ, DZIAŁAJ Z GŁOWĄ"
ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE BADANIA LARYNGOLOGICZNE

Na badanie nie potrzeba skierowania!
Do programu konieczna jest wcześniejsza rejestracja!

ZAPISY na badania w dniach: poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 14.00 
pod numerem tel. 022 47-35-464
lub osobiście w sekretariacie Oddziału Otolaryngologicznego MSSW ul. Bursztynowa 2, II piętro.

nowotwory

O programie
Oddział Otolaryngologiczny MSSW jest pierwszym w województwie mazowieckim ośrodkiem, w którym realizowane są bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów głowy i szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Nowotwory głowy i szyi – co warto wiedzieć
W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko epidemiologiczne, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Szacuje się, iż rocznie na nowotwory głowy i szyi umiera około 400 000 osób, a nowotwory te stanowią około 9% nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5% u kobiet.
Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie, rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (ból gardła, ból podczas połykania, chrypka).
Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w Polsce są wysoce niezadowalające, należą do jednych z najgorszych w kraju spośród wszystkich chorób nowotworowych. Związane jest to głównie ze znacznym zaawansowaniem choroby nowotworowej, z którym chorzy zgłaszają się do leczenia.


Informacje dla pacjenta
Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi skierowany jest do:
osób w wieku 40-65 lat, 
które zaobserwowały u siebie trwające powyżej 3 tygodni, nie związane z infekcją objawy tj. 
tabela

 

 

 

 

 

 

Na badanie nie potrzeba skierowania!!!
Do programu konieczna jest wcześniejsza rejestracja !!! 
ZAPISY na badania poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 14.00, pod numerem tel. 022 47-35-464 lub osobiście w sekretariacie Oddziału Otolaryngologicznego MSSW ul. Bursztynowa 2, II piętro.