Szacuje się, że w Polsce 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadwagę, a co czwarta osoba dorosła jest otyła.

Prawidłowy sposób żywienia to nie tylko dieta umożliwiająca redukcję masy ciała, ale również element stylu życia warunkujący zdrowie.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach prowadzonych działań profilaktyki zdrowotnej utworzył portal internetowy www.diety.nfz.gov.pl , którego celem jest zachęcenie Polaków do zdrowego odżywiania. Na portalu tym zamieszczone są różnego rodzaju informacje i wskazówki dotyczące diety, a po bezpłatnym utworzeniu konta istnieje również możliwość skorzystania z darmowego jadłospisu.

Darmowe plany żywienia NFZ to posiłki oparte o model żywienia DASH, który jest jednym z najzdrowszych, najlepiej zbilansowanych i przebadanych modeli żywieniowych na świecie.

DASH to skrót od ang. „Dietary Approaches to Stop Hypertension" co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem”. Dieta DASH została pierwotnie opracowana w celu wsparcia prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, ale okazało się, że działa korzystnie na cały organizm stanowiąc istotną profilaktykę wielu chorób dietozależnych, jak np. cukrzyca typu 2. „Efektem ubocznym” diety (przy zadbaniu o równoczesną odpowiednią podaż kalorii) jest również redukcja masy ciała, która bezpośrednio wpływa na poprawę kondycji i stanu zdrowia. Kluczowe zasady tego modelu żywienia to ograniczenie spożycia soli, czerwonego mięsa, „białego” pieczywa i cukru, spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, ryb, chudego mięsa, produktów pełnoziarnistych, chudego nabiału a także nasion i orzechów, suchych nasion roślin strączkowych oraz olejów roślinnych.

Udostępnione na portalu NFZ diety dostępne są w różnych kalorycznościach oraz różnych wersjach, np. dla osób z cukrzycą, nadwagą i otyłością, nadciśnieniem tętniczym, chorobą Hashimoto, dla osób cierpiących na zaparcia, jak też w wersji bezmięsnej (wege).

Dieta DASH to zdrowe, pełne witamin, składników mineralnych i błonnika posiłki z wykorzystaniem łatwo dostępnych produktów, których przygotowanie jest szybkie i proste.

Biorąc powyższe pod uwagę zachęcamy do zapoznania się z portalem www.diety.nfz.gov.pl, https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php

NFZ DIETY