PPS HAI&AU – ang. Point Prevalence Survey of Healthcare-Associated Infections and Antimicrobial Use in Acute Care Hospitals

Badanie Punktowe Występowania Zakażeń Związanych z Opieką Zdrowotną i Stosowania Antybiotyków w Szpitalach Pracujących w Systemie Ostrego Dyżuru.
Badanie to jest prowadzone jako wieloośrodkowe o zasięgu międzynarodowym. W ciągu jednego dnia identyfikowane są aktywne zakażenia (zarówno aktualnie leczone, jak i nowo rozpoznane) w danym oddziale oraz monitorowana jest stosowana antybiotykoterapia. Badania obejmują cały szpital, z wyjątkiem SOR.
Nie są liczone zakażenia, które w dniu badania są wyleczone, a pacjent pozostaje nadal w szpitalu. Wyniki przedstawiane są jako odsetek stwierdzonych zakażeń w badanej populacji pacjentów tzn. aktualnie hospitalizowanych w danym oddziale lub szpitalu.

 

Certyfikat

 

promocja_certyfikat

 

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie dołączył do grona HPH (Health PromotingHospitals), czyli Międzynarodowej Sieci Szpitali i Placówek Medycznych Promujących Zdrowie.

Misją każdej jednostki będącej członkiem HPH jest wzmacnianie i poprawa działań służących promowaniu zdrowia, a także podnoszenie wiedzy na ten temat. 

W naszym Szpitalu zadanie to realizowane jest poprzez opracowanie i wdrożenie szeregu profilaktycznych programów służących poprawie świadomości społeczności lokalnej w zakresie zachowań prozdrowotnych.

Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie znalazł się w ścisłej czołówce w rankingu „Bezpieczny Szpital 2010”, uzyskując ogółem 718.18 punktów. Najlepiej została oceniona opieka medyczna i zarządzanie.

W dzienniku Rzeczpospolita, z dnia 19.10.2010 r ukazał się coroczny ranking „Złota setka”, obejmujący 100 najlepszych wielospecjalistycznych szpitali publicznych w Polsce. Ranking przygotowywany jest przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” i ekspertów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ). Ocenianych jest wiele obszarów funkcjonowania jednostek, które następnie ujęte są w trzy podstawowe kategorie służące zaszeregowaniu poszczególnych szpitali w rankingu, a są to:

1. Zarządzanie

2. Jakość opieki

3. Opieka medyczna

Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosi 1000.

ranking
CERTYFIKAT ISO PL
CERTYFIKAT ISO ENG

Dostrzegając potrzebę zmian Dyrekcja Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie rozpoczęła starania o uzyskanie certyfikatu ISO już w 2005 roku. W tym celu wdrożono System Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001: 2000. Normę tę stosują organizacje, które są zdolne w sposób ciągły dostarczać wyroby czy usługi spełniające najwyższe wymagania odbiorcy, a także chcą zwiększać zadowolenie klienta poprzez skuteczne wdrożenie systemu zawierającego procesy stałego doskonalenia.

W MSSW wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001: 2000 oznaczało nie tylko zastosowanie jasnych i jednolitych uregulowań w zakresie zapewnienia niezbędnych środków i infrastruktury do dalszej działalności, ale także przyczyniło się do pozytywnego kształtowania środowiska pracy, poprawiło komunikację wewnętrzną i zewnętrzną oraz uruchomiło mechanizmy umożliwiające ciągłe doskonalenie.

W praktyce, wdrożenie Systemu polegało na opracowaniu i zastosowaniu takich procedur systemowych i operacyjnych, które uregulowałyby poszczególne obszary działalności Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, w którym za priorytet uznaje się pacjenta, a także rozumienie i spełnianie jego potrzeb i oczekiwań.

W celu jak najlepszego nadzorowania działania Systemu utworzono stanowisko Pełnomocnika Dyrektora ds. Zarządzania Jakością, a następnie wyłoniono zespół auditorów wewnętrznych spośród pracowników Szpitala. Zbudowany w ten sposób system nadzoru pozwolił na stałe monitorowanie i doskonalenie działalności we wszystkich komórkach organizacyjnych Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Proces wdrażania systemu był okresem niezwykle wytężonej pracy dla całego personelu. Wizytacja auditorów zewnętrznych akredytowanej organizacji certyfikującej oceniająca poprawność wdrożonych rozwiązań potwierdziła wysoki poziom świadczonych usług w MSSW. W konsekwencji, w 2006 roku Szpital otrzymał certyfikat ISO 9001: 2000 w zakresie lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego, podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostyki i rehabilitacji.

W kolejnych latach wdrożony w MSSW System Zarządzania Jakością był utrzymywany i doskonalony. Poddawany był corocznemu auditowi zewnętrznemu nadzoru organizacji certyfikującej, a w odstępach trzyletnich poddawany był ocenie tejże organizacji w celu ponownej certyfikacji.

Każdorazowo organizacja certyfikująca oceniała pozytywnie System Zarządzania Jakością w MSSW, w efekcie, czego Szpital posiada ciągłość certyfikowanego Systemu Zarządzania Jakością.

Od stycznia 2015 MSSW posiada certyfikat ISO 9001:2015.

Certyfikat oprócz oczywistych zalet prestiżowych, jest jednocześnie wyrazem uznania dla dobrego funkcjonowania Szpitala, kierunków jego rozwoju, wysokich kwalifikacji personelu i doskonałego zarządzania.

CERTYFIKAT ISO PL - plik w formacie PDF

CERTYFIKAT ISO ENG - plik w formacie PDF