Oddział Dermatologii Dorosłych zlokalizowany jest w nowej części Szpitala.

W Oddziale hospitalizowani są pacjenci z chorobami skóry, których diagnostyka i/lub leczenie jest utrudnione lub niemożliwe w trybie stacjonarnym. Oddział zapewnia kompleksową opiekę na najwyższym poziomie, zgodną z aktualnymi standardami europejskimi.

Hospitalizacje planowane są po wcześniejszej konsultacji lekarzy oddziału lub Poradni Dermatologicznej. Przeprowadzone są planowo lub w sytuacjach szczególnych w trybie ostrodyżurowym (stany zagrożenia zdrowia i życia). Po zakończonej hospitalizacji możliwa jest kontynuacja leczenia w Przyszpitalej Poradni Dermatologicznej.

Oferujemy pełny zakres specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia zachowawczego i zabiegowego w ramach NFZ w zakresie:

Chorób infekcyjnych skóry
Chorób rumieniowych, rumieniowo -grudkowych
Chorób alergicznych skóry
Chorób o podłożu autoimmunologicznym
Chorób naczyniowych skóry
Chorób związanych z zaburzeniami metabolicznymi
Genodermatoz
Stanów przedrakowych skóry
Nowotworów skóry
Chorób gruczołów łojowych i potowych
Chorób włosów i paznokci.

Prowadzimy terapię lekami biologicznymi w ramach programu lekowego finansowanego przez NFZ „Leczenia umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej niereagującej na dotychczas stosowane terapie ogólne”. Dysponujemy wszystkimi lekami dostępnymi w programie.

W ramach pracowni specjalistycznych wykonujemy badania dermoskopowe
i wideodermoskopowe, w tym również trichoskopię i kapilaroskopię. Prowadzimy kompleksową diagnostykę alergologiczną. Przeprowadzamy zabiegi dermatochirurgiczne zarówno klasycznymi metodami chirurgicznymi jak i z użyciem laserów czy terapii fotodynamicznej.
W naszej pracy kierujemy się aktualnymi wytycznymi uznanych towarzystw naukowych.

W skład zespołu lekarskiego wchodzą specjaliści dermatologii i wenerologii oraz rezydenci w trakcie specjalizacji z dermatologii. Nasi lekarze są członkami krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych (PTD, EADV, EADO, AAD). Stale podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach krajowych oraz zagranicznych.


W Oddziale są następujące pracownie:
Pracownia Videodermatoskopii

Videodermatoskopia to najnowocześniejsza, nieinwazyjna metoda diagnostyki zmian skórnych. Metoda ta polega na przedstawieniu badanego obrazu, najczęściej znamienia na ekranie komputera w powiększeniu 10 – 70 razy, co pozwala pokazać cechy morfologiczne niewidoczne gołym okiem.
Ponadto umożliwia komputerową ocenę zmiany skórnej oraz pozwala na zapisanie obrazu znamienia z określeniem jego lokalizacji (mapowanie), a także porównanie znamion i ich progresji w czasie.

Pracownia Fototerapii

Fototerapia polega na leczniczym naświetlaniu całego ciała lub wybranych okolic skóry wyselekcjonowanym pasmem promieni ultrafioletowych.
Dysponujemy lampami z zakresem promieniowania:

- UVB 311nm
- kabina UVA 340-400 nm z użyciem psoralenów PUVA
- local UVA- miejscowe naświetlanie z użyciem psoralenów local PUVA m.in. dłoni i stóp.

Pracownia Terapii Fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna jest bezpieczną i wysoce skuteczną metodą leczenia, działa selektywnie, czyli w sposób precyzyjny i celowany poprzez zastosowanie światła podczerwonego i fotouczulacza. Nie uszkadza zdrowych tkanek, a przy tym jest praktycznie bezbolesna i szybka. Stosowana przede wszystkim do leczenia nowotworów i stanów przedrakowych do których należą m.in.: choroby sromu takie jak liszaj twardzinowy, rogowacenie słoneczne, nieczerniakowe nowotwory skóry.

Pracownia Dermatochirurgii

Zajmuje się usuwaniem zmian skórnych, do których należą między innymi różne rodzaje znamion (naskórkowe, melanocytowe, naczyniowe, łojowe, potowe), włókniaki, brodawki łojotokowe i wirusowe, guzki oraz guzy skóry (w tym nowotworowe).
Techniki usuwania zmian:

- chirurgiczne z założeniem szwów, ścięciem chirurgicznym lub poprzez wyłyżeczkowanie wykwitów.
- laserowe z użyciem lasera CO2 i Nd -Yag.

Zabiegi wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W przypadku, kiedy charakter zmiany jest wątpliwy, jest ona przesyłana do badania histopatologicznego, które umożliwia postawienie ostatecznej diagnozy i prawidłowe zaplanowanie dalszego leczenia.
Głównym wskazaniem do usunięcia zmian skórnych jest zapobieganie i leczenie nowotworów, powiększających się torbieli czy tłuszczaków.

Pracownia Alergologiczna

W Pracowni wykonywane są:

- testy alergiczne płatkowe 'Europejska Seria Podstawowa'
- testy skórne punktowe 'prick' - panel pokarmowy
- testy skórne punktowe 'prick' - panel wziewny

Testy alergiczne mają na celu wykrycie alergenów uczulających daną osobę. Służą one do diagnozowania alergii skórnych (kontaktowych), wziewnych i pokarmowych. Testy płatkowe stosuje się w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy postawionej przez lekarza alergologa lub dermatologa.

Pracownia Kapilaroskopii.

Kapilaroskopia jest nieinwazyjnym badaniem oceniającym naczynia w obrębie wału paznokciowego u pacjentów z zespołem Raynauda. Jej wykonanie jest szczególnie istotne w przypadku podejrzenia twardziny układowej, w przebiegu której badanie to ma cechy swoiste. Ponadto kapilaroskopia odgrywa pomocniczą rolę w diagnostyce innych autoimmunizacyjnych chorób tkanki łącznej, takich jak zapalenie skórno-mięśniowe czy toczeń rumieniowaty.


KADRA ZARZĄDZAJĄCA

Kierownik dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka
Pielęgniarka oddziałowa mgr Aneta Stodulska

 

LOKALIZACJA 
Budynek D, piętro 5
Plan Szpitala

 

KONTAKT 
SEKRETARIAT: 22 47-35- 292