Szpitalny Oddział Ratunkowy całodobowo udziela świadczeń opieki zdrowotnej osobom, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
Szpitalny Oddział Ratunkowy Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie udziela świadczeń opieki zdrowotnej polegających na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego:
- Przetransportowanych przez:
- zespoły ratownictwa medycznego;
- jednostki współpracujące z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne;
- zespoły wyjazdowe, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie obowiązującej ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych;
- lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze oraz podmioty, o których mowa w obowiązującej ustawie z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
- podmioty realizujące transport sanitarny na podstawie zlecenia lekarza albo felczera, w ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- podmioty (grupy, sekcje, zespoły) jednostek budżetowych oraz jednostek wojskowych realizujących czynności ratunkowe, ewakuację medyczną oraz transport sanitarny, o których mowa w obowiązującej ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
- Zgłaszających się samodzielnie.
W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie odbywają się przyjęcia osób skierowanych na leczenie szpitalne w trybie planowym.
Przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (MSSW) funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NiŚOZ).
Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego
Stenem nagłego zagrożenia zdrowotnego jest stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) niezwłocznie udziela niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Hospitalizacja w SOR nie powinna przekraczać 24 godzin. W tym czasie lekarz dyżurny SOR, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, podejmuje decyzję co do dalszego postępowania tj.:
- Przyjęcia pacjenta do oddziału docelowego MSSW;
- Wypis pacjenta;
- Lub przeniesienie pacjenta do innego podmiotu leczniczego celem kontynuacji leczenia.
W razie konieczności zapewnia się niezwłoczny transport sanitarny osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej w odpowiednim zakresie.
Zasady rejestracji w SOR osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego:
- Osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego zgłaszające się do SOR samodzielnie, pobierają w automacie biletowym bilet z oznaczeniem indywidualnego numeru oraz czasu przybycia do SOR.
- Za osoby przywiezione do SOR przez zespoły, jednostki lub inne podmioty wymienione na wstępie bilet pobiera członek tego zespołu, jednostki lub podmiotu.
- Następnie osoby, które pobrały lub, za które pobrano bilet są rejestrowane na stanowisku rejestracji medycznej i niezwłocznie są poddawane segregacji medycznej, w przebiegu której oceniany jest stan zdrowia pacjenta pod względem ustalenia priorytetu udzielania świadczeń zdrowotnych i przypisania do jednej z kategorii pilności.
Zasady prowadzenia segregacji medycznej (triażu) w SOR:
- Do prowadzenia segregacji medycznej wykorzystuje się system zarządzający trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym TOPSOR.
- Segregację medyczną w SOR przeprowadza pielęgniarka systemu, ratownik medyczny lub lekarz systemu.
- Segregacja medyczna (triaż) polega na:
- Przeprowadzeniu wywiadu medycznego i zebraniu danych medycznych w celu oceny stanu zdrowia pacjenta;
- Zakwalifikowaniu pacjenta do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielania świadczeń zdrowotnych;
- W wyniku przeprowadzonej segregacji medycznej (triażu), pacjentowi przydzielana jest jedna z kategorii w pięciostopniowej skali, gdzie:
- Kolor czerwony oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;
- Kolor pomarańczowy oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;
- Kolor żółty oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
- Kolor zielony oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut;
- Kolor niebieski oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut.
- Osoby, które zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim mogą być kierowane z SOR do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ/NiŚOZ).
- Osoba przeprowadzająca segregację medyczną w SOR informuje pacjenta lub osobę jej towarzyszącą o przydzielonej kategorii pilności oraz o liczbie osób i maksymalnym przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem.
- Informacja o czasie oczekiwania na udzielenie świadczeń zdrowotnych pacjentom SOR jest podawana na wyświetlaczu zbiorczym umieszczonym w SOR.
- Pacjenci SOR pozostają na terenie SOR pod opieką pielęgniarki, ratownika medycznego lub lekarza SOR i w razie potrzeby poddawani są ponownej ocenie ich stanu klinicznego. Ocena stanu klinicznego dokonywana jest nie rzadziej niż co 90 minut, licząc od chwili pobrania biletu.
- Przeprowadzenie segregacji medycznej (triażu) z zakwalifikowaniem pacjenta do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielania świadczeń zdrowotnych dokumentowane jest w Karcie segregacji medycznej (KSM) w TOPSOR.
Zasady postępowania z pacjentem kierowanym z SOR do podstawowej opieki zdrowotnej:
- Dotyczy postępowania z osobą zakwalifikowaną w wyniku segregacji medycznej w SOR (triażu) do jednej z kategorii niskiej pilności - tj. ESI 4 bądź 5, oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim.
- Pacjent zakwalifikowany do kategorii ESI 4 lub 5 bezpośrednio po triażu może zostać skierowany z SOR do POZ/NiŚOZ.
- W przypadku skierowania pacjenta do POZ/NiŚOZ osoba przeprowadzająca segregację medyczną w SOR (triaż) wydaje pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta, wydrukowaną z TOPSOR Kartę Segregacji Medycznej (KSM), z którą pacjent udaje się do POZ/ NiŚOZ.
Zasady postępowania z pacjentem kierowanym z SOR do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (MSSW):
- Dotyczy postępowania z osobą zakwalifikowaną w wyniku segregacji medycznej w SOR do jednej z kategorii niskiej pilności - tj. ESI 4 bądź 5 oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim.
- Pacjent zakwalifikowany do kategorii ESI 4 lub 5 bezpośrednio po triażu może zostać skierowany z SOR do NiŚOZ Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie (MSSW).
- W przypadku skierowania pacjenta do NiŚOZ MSSW osoba przeprowadzająca segregację medyczną wydaje pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta, wydrukowaną z TOPSOR Kartę Segregacji Medycznej (KSM), z którą pacjent udaje się do NiŚOZ MSSW.
Szczegółowe zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Międzyleskiego Szpital Specjalistycznego w Warszawie określa procedura „Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym”.
Procedura "Zasady udzielania świadczeń zdrowotnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym MSSW"
KADRA ZARZĄDZAJĄCA
Kierownik: |
lek. specjalista med. rat. Dymitr Książek |
Pielęgniarz oddziałowy: |
mgr piel. Marcin Janiszek |
LOKALIZACJA
Budynek C, parter
KONTAKT:
REJESTRACJA: tel. 22 47 35 333; 22 47 35 332, fax: 22 812 02 17
SEKRETARIAT SOR: tel. 22 47 35 474
Kierownik SOR: tel. 22 47 35 471
Pielęgniarz oddziałowy: tel. 22 47 35 470
https://www.mssw.pl/1/oddzialy-szpitala/199-szpitalny-oddzial-ratunkowy#sigProId4016f02971